2014-11-28 12:00:00

2014 m. lapkričio mėn. pabaigoje Čekijos Respublikoje esančiame Prahos Charles universitete, Menų fakulteto Graikų ir lotynų kalbų studijų institute, bendradarbiaudami su Earlybook imaging system, įdiegėme vandenženklių skaitmeninimo sistemą.

„Earlybook imaging“ sistema ne tik skaitmenina atvaizdus, bet ir infraraudonųjų spindulių pagalba sugeba aptikti originaluose esančius vandenženklius. Prietaisas išsiskiria galimybe atkurti net ir sugadintus (pavyzdžiui - užlietus rašalu) originalus. Unikali sistema yra sudaryta iš dviejų foto kamerų. Viena jų – specialiai pritaikyta užfiksuoti infraraudonuosius spindulius, kurie, šiuo atveju, panaudojami priekiniam originalo apšvietimui.

Pagrindinė kamera, naudojama kartu su 1 mm. storio elektroliuminescenciniu šviesos lapu, fiksuoja iš apačios apšviestus originalus. Kartu sudėjus abiejų sluoksnių atvaizdus, pagrindinis vaizdas tampa aiškiai matomas ir pašalina visas prieš tai buvusias kliūtis, kurios neleidžia pagrindinio vaizdo įžvelgti plika akimi. Tokia technologija užsienyje jau buvo sėkmingai panaudota tiriant paslėptus atvaizdus: Čarlzo Dikenso novelės “Varpai” rankraštį, Roberto Adamso architektūrinius brėžinius bei kitus kūrinius. Londono universitetas neseniai panaudojo „Earlybook imaging“ sistemą, kad „pašalintų“ rašalo dėmę nuo istoriškai svarbios pirmojo leidimo knygos „Ethiopia“ (1513).

"Ethiopia" (1513) knygos originalas ir suskaitmeninta kopija, kurioje pašalinta rašalo dėmė

Prieš kelis metus Lietuvoje, Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekoje, įdiegta Earlybook vandenženklių skaitmeninimo sistema pasitarnavo tiriant seniausią lietuvišką spausdintą knygą – M. Mažvydo „Katekizmą“ (1547) – peršvietus knygos lapus buvo atrastas specifinis karūną vaizduojantis vandenženklis.

Pasak Prahos Charles universiteto atstovės, habilituotos profesorės Liucės Doležalovos, įsigyta įranga daugiausia bus naudojama skaitmeninti lotyniškus viduramžių rankraščius, saugomus įvairiose Čekijos bibliotekose. Šiuo projektu universitetas taip pat sieks atkurti Šv. Augustino viduramžių biblioteką Roudnice nad Labem mieste, esančiame 100 km. į šiaurę nuo Prahos. Šv. Augustino biblioteka buvo įkurta 1333 metais, tačiau po beveik šimtmečio - nuniokota husitų. Po bibliotekos nuniokojimo išliko tik kiek daugiau nei 160 rankraščių. Šiandien šie rankraščiai yra saugomi įvairiose Čekijos bibliotekose, daugiausia jų – Nacionalinio šalies muziejaus bibliotekoje.
L. Doležalovos teigimu, įspūdis apie skaitmeninimo sistemą yra labai geras.

Įsigytą vandenženklių skaitmeninimo sistemą savo numatytiems projektams ir darbams įgyvendinti naudos ne tik Menų fakulteto Graikų ir lotynų kalbų studijų institutas, bet ir kiti Prahos Charles universiteto fakultetai bei institutai. Įranga itin pasitarnaus bandant įskaityti pribraukytus viduramžių rankraščius bei nustatant rankraščių kilmę ir autorystę.